Prawie 1 na 4 produkty w Holandii otrzymuje sprzeczne rekomedacje żywieniowe  – system Nutri–Score a Wheel of Five

Wheel of Five to praktyczne narzędzie informacyjne używane przez Holenderskie Centrum Żywienia do przedstawiania przykładów zdrowych nawyków żywieniowych. Wheel of Five składa się z pięciu segmentów – każdy zawiera grupy żywności, które są korzystne dla zdrowia lub dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Produkty spożywcze, które się do tego nie przyczyniają – są wykluczone z Wheel of Five i powinny być spożywane rzadko lub w małych ilościach.

Do 5 kategorii rekomendowanych produktów do codziennego spożycia należą:

  • Warzywa i owoce
  • Napoje
  • Pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki
  • Nabiał, orzechy, ryby, strączki, mięso i jaja
  • Tłuszcze (do smarowania i gotowania)

Od 1 stycznia 2024 w Holandii zostanie oficjalnie wprowadzony system Nutri-Score jako dobrowolne znakowanie produktów spożywczych na przodzie opakowania. Okazuje się jednak, że zaktualizowany algorytm Nutri-Score nie jest zgodny z holenderskimi wytycznymi dotyczącymi żywienia.

Wg badania przeprowadzonego przez holenderskich ekspertów (Jacco Gerritsen, Stephan Peters, Hans Verhagen):

  • 19% „niezdrowej” żywności (spoza Wheel of Five) nadal otrzymało wysoką ocenę Nutri-Score A lub B.
  • 25% żywności rekomendowanej w Wheel of Five uzyskało niską ocenę w skali Nutri-Scores C-D-E

Oznacza to, że prawie 1 na 4 produkty spożywcze w holenderskich sklepach otrzymuje nieprawidłowe mogące wprowadzać w błąd znakowanie systemem Nutri-Score.

Zamiast pomóc konsumentom w dokonywaniu zdrowych, bezpiecznych i bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych – wprowadzenie systemu Nutri-Score spowoduje dezorientację wśród konsumentów poprzez rozbieżności z Wheel of Five, który holenderscy konsumenci znają już od 8 lat.

Autorzy badania wraz z ponad 200 ekspertami ds. żywienia przedstawili swoje zastrzeżenia wobec systemu Nutri-Score Ministrowi Zdrowia w Holandii. Niestety zostały one zignorowane, I w konsekwencji Holendrzy od 1 stycznia 2024 mogą się spodziewać sprzecznych informacji przy półkach sklepowych.

Źródło: https://www.researchgate.net/publication/375610849_The_updated_algorithm_of_front-of-pack_label_Nutri-Score_is_not_in_line_with_Dutch_food-based_dietary_guidelines_Results_of_calculations_with_Dutch_food_composition_database

Opublikowano w