W dniu 12 października 2022 roku odbyła się debata dot. wpływu i kontroli nad wyborami europejskich obywateli w supermarketach. Gospodarzem konferencji byli hiszpański europarlamentarzysta Jordi Canas oraz think-tank, Competere.eu. Zaproszeni goście z nauki o żywieniu, przedstawiciele sektora MŚP i stowarzyszeń konsumenckich omówili reformę Komisji w sprawie oznaczenia wartości odżywczej na przedniej części opakowania (FOP).
Jak podają foodfakty.pl w trakcie debaty zwrócono uwagę na poniższe kwestie.
„Europa opiera się na różnorodności kulturowej, wolnościach, wiedzy i edukacji. Nauka zmierza w kierunku spersonalizowanych diet. Twój inteligentny zegarek jest połączony z lodówką, metabolizmem i supermarketem. To wielka rewolucja w żywieniu, gdzie badania nad DNA i genetyką prowadzą nas w kierunku spersonalizowanych diet. Nutri-Score to już przeszłość. To schemat „one-size-fits-all”, czyli stary heglowski model, w którym elitarna grupa naukowców zatwierdza algorytm, który twierdzi, że jest idealny i ma zastosowanie do wszystkich. Jednak gdy zdecydują o tym interesy polityczne lub komercyjne, algorytm może zostać zmieniony, a oceny dla produktów selektywnych mogą przejść z czerwonego „E” na żółte „C”” – powiedział Pietro Paganini, założyciel Competere.eu
Zdrowie, a także opieka zdrowotna jest całkowicie osobista i zindywidualizowana, wyjaśnił profesor Ramon Estruch z Uniwersytetu w Barcelonie. Ludzie mogą cierpieć na nadciśnienie, alergie, choroby metaboliczne, nietolerancje, czynniki genetyczne – wszystkie czynniki, które mogą wpływać na potrzeby żywieniowe danej osoby, a także na wpływ niektórych pokarmów na jej organizm, czyniąc ją tolerancyjną lub nietolerancyjną na składniki. Osobiste odżywianie jest optymalną ścieżką, a my przyglądamy się zindywidualizowanym zaleceniom dietetycznym dla każdego obywatela, z pomocą programów AI, wyjaśnił.
„Nutri-Score skupia się na tym, co jest złe w danej żywności. Algorytm oblicza jego ocenę, nadając 40 proc. wagi negatywnym skutkom jedzenia, a tylko 15 proc. pozytywnym” wyjaśnił prof. Estruch.
Ten rodzaj uproszczonej punktacji nie pomaga ludziom, którzy mogą cierpieć na pewne choroby związane z sodem, cukrem, tłuszczami nasyconymi lub cukrami, prof. Estruch kontynuował, ponieważ jeśli dana osoba cierpi na specjalne potrzeby dietetyczne, to czego potrzebuje to informacja, aby móc dokonać świadomego wyboru, odpowiedniego do ich potrzeb medycznych.
„Nutri-Score jest prosty, zbyt prosty. Popełnia oczywiste błędy” – oświadczył europoseł i sprawozdawca unijnej strategii Farm-to-Fork, Herbert Dorfmann. Wg Dorfmanna pytanie o to, co jest zdrowe, jaka jest definicja zdrowia oraz kto lub jaki podmiot definiuje, co jest „zdrowe” dla danej osoby jest kwestią szczególnie trudną, zwłaszcza, że tak prosty system może wymusić zmianę składów produktów, aby lepiej wypaść na skali Nutri-Score.
Dorfmann stwierdził że system Nutri-Score oraz jego wpływ na zdrowie konsumentów może być najpierw oceniona w krajach – Francja, Belgia, Niemcy – które wprowadziły system do swojego narodowego planu żywieniowego, przed wprowadzeniem go w całej Europie.
Konserwatywny think-tank New Direction, zaproponował, że w interesie wolności osobistej i edukacji osobistej, odpowiedzią jest konkurencja wolnego rynku. „Dlaczego nie zaakceptujemy, że istnieje wiele modeli [żywieniowych] i zamiast tego pozwolimy im konkurować na otwartym rynku?”, zapytał Robert Tayler. Nieprzejrzystość algorytmu i rzeczywistość, w której Nutri-Score jest systemem należącym do prywatnych właścicieli, jest problematyczna, dla europosła Dorfmanna, ponieważ daje właścicielom sieci handlowych i supermarketów władzę, która może być nadużywana do wpływania na wybór konsumenta i jego decyzje.
Komisja Europejska ma teraz przedstawić swoją propozycję wspólnego europejskiego oznaczenia wartości odżywczej FOP na początku 2023 roku, kiedy Szwecja będzie sprawować prezydencję w UE.
Link do debaty: https://www.youtube.com/watch?v=i0GQEVYCKV4