Eksperci WHO: Aspartam jest „potencjalnie rakotwórczy”

Eksperci Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) działającej z ramienia WHO oraz Wspólny Komitet Ekspertów FAO ds. Dodatków do Żywności (JECFA) przeanalizowali dostępne wyniki badań aspartamu i ogłosili swoją ocenę dot. wpływu tej substancji na zdrowie.

Aspartam to sztuczny (chemiczny) środek słodzący, szeroko stosowany od lat 80. Jest ok. 180 razy słodszy od cukru, a jego kaloryczność jest bardzo niska. Ze względu na tę właściwość, znajdziemy go w ok. 6 tysiącach różnych produktów. Najczęściej w dietetycznych wersjach popularnych napojów gazowanych, ale także w gumach do żucia, pastach do zębów czy syropach na kaszel.

W swoim oświadczeniu Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) z siedzibą w Lyonie poinformowała, że aspartam jest „potencjalnie rakotwórczy”.

WHO podkreśla, że klasyfikacja ta odzwierciedla siłę dowodów naukowych na to, czy czynnik może powodować raka u ludzi, ale nie odzwierciedla samego ryzyka zachorowania na raka. Dr Mary Schubauer-Berigan z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem stwierdziła, że dowody „nie były wystarczająco wysokiej jakości, ani wystarczająco przekonujące” i „jest to bardziej wezwanie do społeczności naukowej”, aby dokładniej zbadała substancję słodzącą.

IARC nie wskazuje ile danej substancji musi przyjąć człowiek, aby być zagrożony chorobą nowotworową. Ustaleniem tego zajmuje się oddzielny panel – Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO do spraw Substancji Dodatkowych do Żywności (JECFA) z siedzibą w Genewie.

JECFA nadal rekomenduje, by spożywać ten słodzik na poziomie nie wyższym niż 40mg na kilogram masy ciała dziennie. Poziom ten został ustalony w 1981 i  jest to rekomendacja ogólnoświatowa.

Na konferencji prasowej, podczas której przedstawiono wyniki prac ekspertów, dr Francesco Branca, dyrektor departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Światowej Organizacji Zdrowia sugerował, by konsumenci, którzy zastanawiają się czy wypić napój słodzony cukrem, czy aspartamem, zdecydowali się na trzecią opcję – i wypili wodę.

Zastanawiające jest zatem czy te doniesienia będą miały wpływ na kwalifikacje produktów z dodatkiem aspartamu w systemie Nutri-Score, który wciąż daje im wysoką ocenę A i B na zielonym tle z rekomendacją częstego ich spożywania.

Pełne oświadczenie WHO: https://www.who.int/news/item/14-07-2023-aspartame-hazard-and-risk-assessment-results-released

Opublikowano w