Aktualizacja algorytmu Nutri-Score: mleko w tej samej kategorii, co coca-cola zero

Nutri-Score, francuski system znakowania produktów spożywczych „sygnalizacją świetlną” od początku 2024 roku wprowadza zmianę algorytmu po jego rewizji i przeformułowaniu.

Dość kontrowersyjna okazuje się jednak klasyfikacja ocen dla napojów.

Mleko odtłuszczone i półtłuste zostało zdegradowane z oceny A do B, a mleko pełnotłuste nawet do C. Słodzone i smakowe jogurty znajdziemy w sklepach z oceną od C do E – w zależności od składu. Wszelkie napoje roślinne nie będą już klasyfikowane jako A, otrzymają natomiast ocenę od B do E.

Po zaktualizowaniu algorytmu Nutri-Score, z oceną A pozostanie jedynie woda.

Co ciekawe, niektóre słodkie gazowane napoje jak Sprite przechodzą z kategorii D do C, a wody smakowe z C do B. Oznacza to, że producenci zmniejszyli ilość cukru obecnego w napojach lub wykorzystali w produkcji jego zamienniki.

Natomiast Coca-Cola Zero uzyskała ocenę C, zamiast dotychczasowej – B. Sprawia to, że ten gazowany napój plasuje się na tym samym poziomie, co mleko.

Zaskakuje również brak zmiany w kwalifikacji soków owocowych (ocena C na żółtym tle), które wg unijnych wymogów prawnych nie mogą mieć dodanych żadnych cukrów i składają się w 100% z owoców.

Źródło: https://www.gamberorosso.it/notizie/il-latte-fa-male-come-la-coca-zero-laggiornamento-a-sorpresa-delle-pagelle-nutri-score-lascia-tutti-stupiti/

Opublikowano w