Aktualizacja algorytmu systemu Nutri-Score

Od 1 stycznia 2024 r. oceny Nutri-Score znakujące żywność są przydzielane według zaktualizowanego algorytmu.

Mleko odtłuszczone i półtłuste zostało zdegradowane z oceny A do B, a mleko pełnotłuste nawet do C. Słodzone i smakowe jogurty znajdziemy w sklepach z oceną od C do E – w zależności od składu. Wszelkie napoje roślinne nie będą już klasyfikowane jako A, otrzymają natomiast ocenę od B do E.

Po zaktualizowaniu algorytmu Nutri-Score, z oceną A pozostanie jedynie woda.

Co ciekawe, niektóre słodzone gazowane napoje  przechodzą z kategorii E do D, a wody smakowe z C do B w związku ze zmianą kryteriów algorytmu Nutri- Score.

Natomiast popularny napój gazowany  Zero cukru uzyskała ocenę C, zamiast dotychczasowej – B. Sprawia to, że ten gazowany napój plasuje się na tym samym poziomie, co mleko.

Zaskakuje również brak zmiany w kwalifikacji soków owocowych (ocena C na żółtym tle lub D na pomarańczowym a nawet niektóre E na czerwonym tle), które wg unijnych wymogów prawnych nie mogą mieć dodanych żadnych cukrów i składają się w 100% z owoców.

Jest to tym bardziej zdumiewające, ponieważ ocenę C ma również wiele gazowanych napojów energetycznych słodzonych zamiennikami cukru. Oznacza to, że według Nutri-Score napój energetyczny, ale też inne napoje typu light należy spożywać tak samo często, jak np. wartościowy sok 100%.

Aktualizacja algorytmu oznacza również, że produkty z etykietami oznaczonymi „starą” oceną Nutri-Score będzie można znaleźć na sklepowych półkach równolegle z tymi z „nowym” oznaczeniem jeszcze przez 2 lata, do końca 2025 roku. A to, zamiast ułatwiać decyzje zakupowe doda tylko sprzecznych informacji konsumentom oraz spowoduje ich dezorientację.

Opublikowano w