Zakaz stosowania systemu Nutri-Score w Rumunii

We wrześniu 2022 r. rumuński odpowiednik UOKiK (AUTORITATEA NAȚIONALĂ PENTRU PROTECȚIA CONSUMATORILOR – ANPC) ogłosił zakaz stosowania systemu Nutri-Score na opakowaniach produktów spożywczych w całej Rumunii.

Rumuński Krajowy Urząd Ochrony Konsumentów (ANPC) wyznaczył czas do 1 maja 2023 na wycofanie produktów spożywczych ze znakowaniem systemem Nutri-Score z obrotu handlowego w Rumunii.

Podstawą decyzji ANPC była dyskusją między Związkiem Dużych Sieci Handlowych w Rumunii, organizacjami pracowniczych i rumuńskim Stowarzyszeniem Producentów Mięsa (ARC).

ANPC wziął również pod uwagę informację Komisji Europejskiej, że system Nutri-Score jest niekompletny.

Jak donoszą media w ostatnich dniach przed wejściem w życie zakazu – w niektórych sieciach handlowych produkty oznaczone systemem Nutri-Score były wyprzedawane za połowę ceny, aby pozbyć się ich z półek.

Więcej informacji na temat decyzji AUTORITATEA NAȚIONALĂ PENTRU PROTECȚIA CONSUMATORILOR – ANPC w sprawie zakazania stosowania Nutri-Score w Rumunii – https://www.europafm.ro/wp-content/uploads/2022/11/Adresa-Anpc-nr.-10047.pdf

Źródło: https://www.foodnavigator.com/Article/2023/04/26/romania-prepares-for-nutri-score-ban-a-regrettable-decision-for-some?utm_source=copyright&utm_medium=OnSite&utm_campaign=copyright

Opublikowano w