W marcu 2024 r. w Nutrients opublikowano artykuł naukowy pt. „The Nutri-Score Scale—A Tool for Assessing the Nutritional Quality of Processed Meat Products Available on the Polish Market” na podstawie badania ekspertów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Celem pracy było sprawdzenie jakie oceny w systemie Nutri-Score otrzymują przetwory mięsne oraz czy zaktualizowany algorytm tego znakowania przyczynił się do zmiany klasyfikacji produktów. Naukowcy przeanalizowali 1700 etykiet produktów dostępnych na polskim rynku. Niemal 90% produktów mięsnych zostało sklasyfikowanych jako ocena D i E w systemie Nutri-Score. Produkty z oceną D na pomarańczowym tle oznaczają wg twórców systemu produkty, które mają niską wartość odżywczą i powinny być spożywane w niewielkich ilościach od czasu do czasu. Natomiast oceną E na czerwonym tle są oznaczone produkty o bardzo niskiej wartości odżywczej, których lepiej unikać w diecie.
Ciekawym wątkiem, który wykazały badania, a który powinien być dokładniej przeanalizowany, to przypadki, gdzie obniżenie zawartości soli o 30% wpłynęło znacząco na zmianę klasyfikacji (na korzystniejszą) w przypadku 505 produktów, ale jedocześnie produkty te częściej zawierały różne wzmacniacze smaku, które najprawdopodobniej poprawiały walory sensoryczne. Zatem asortymenty, które zostały ocenione wyżej od pozostałych i są uznawane za lepsze dla konsumenta pod względem wartości odżywczych mogą zawierać więcej dodatków do żywności, co nie jest korzystne dla zdrowia konsumenta. Kolejnym aspektem, który można zauważyć to brak gradacji oceny Nutri – Score w ramach kategorii produktu, jakim jest mięso i jego przetwory, a przecież twórcy systemu podkreślają, że ma on służyć do ułatwienia wyboru najbardziej wartościowego produktu w ramach jego kategorii, a nie oceny i porównania produktów między kategoriami. Niestety zestawienie ocen pokazuje skalę tego, jak bardzo produkty mięsne w systemie Nutri-Score są deprecjonowane (90% uzyskało ocenę D i E).
Nowa metodologia Nutri-Score, która weszła w życie od 1.01.2024 r. (okres przejściowy do końca 2025 r.) nie zmodyfikowała w istotny sposób alokacji przetworów mięsnych w systemie Nutri-Score. Według autorów badania ustalenie to poddaje w wątpliwość zasadność wprowadzonych zmian w zakresie klasyfikacji produktów mięsnych w systemie Nutri-Score.