Jak działa system Nutri-score

  1. Zbytnio upraszcza ocenę produktu – informuje o ogólnej wartości żywieniowej produktu, na podstawie jedynie czterech (4) wybranych parametrów produktu (wartość energetyczna, nasycone kwasy tłuszczowe, cukier, i sól) oraz wybranych dziewięciu (9) składników produktu (błonnik, białko, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, oleje: rzepakowy, z orzechów włoskich oraz oliwa z oliwek).
  2. Nie wspiera zrównoważonej/zbilansowanej diety – nie uwzględnia odpowiednich proporcji wszystkich składników odżywczych, a co więcej pomija zawartość witamin, soli mineralnych oraz różnych niezbędnych antyoksydantów. Nie zachęca również do spożywania różnorodnej żywności.
  3. Nie wspiera zmiany nawyków żywieniowych – brak holistycznego podejścia do oceny jakości produktów oraz diety. Wybieranie produktów opatrzonych wyłącznie „pozytywnym” oznaczeniem (litera A lub B) oraz unikanie produktów z oznaczeniem „negatywnym” (litera D lub E, które faktycznie są niezbędne, ale należy je spożywać w określonej ilości) – może potencjalnie źle wpłynąć na zróżnicowanie diety, które jest podstawowym wyróżnikiem prawidłowego sposobu odżywiania.
  4. Wprowadza konsumenta w błąd – oznaczenie produktów kolorem czerwonym nie jest równoznaczne z ich niższą wartością żywieniową. Analogicznie oznaczenie kolorem zielonym nie jest równoznaczne z wyższą wartością żywieniową. Natomiast stosowanie tego oznaczenia z przodu etykiety, wiąże się z ryzykiem zniechęcenia konsumentów do wnikliwej analizy informacji obiektywnych zawartych zwykle na odwrocie opakowania.
  5. Stanowi zagrożenie dla produkcji rolno-spożywczej – Nutri-score ma na celu zmianę nawyków żywieniowych konsumentów, tak aby odeszli od produktów tradycyjnych, regionalnych o krótkim łańcuchu dostaw, czyli żywności, którą szczyci się Europa, na rzecz produktów, które otrzymały lepszą ocenę w systemie Nutri-Score.
  6. Nie wspiera produktów o krótkim łańcuchu dostaw –produkowanych przez lokalnych rolników oraz małych i średnich przetwórców. Promuje natomiast produkcję skierowaną do globalnego odbiorcy, pomijając lokalne dziedzictwo żywieniowe i kulturalne, które również wpisują się w zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
  7. Deprecjonuje produkty ekologiczne – brak uwzględnienia w kryteriach systemu ekologicznych warunków produkcji i przetwarzania, które obecnie są jednym czynników poprawy standardów życia, żywienia oraz zdrowia konsumentów.
  8. Deprecjonuje produkty tradycyjne i regionalne –  powstające z ogromną dbałością o zachowanie naturalnego składu i metod przetworzenia, często o wysokiej gęstości odżywczej. Z uwagi na uzyskiwanie przez nie ostrzegawczych oznaczeń w systemie Nutri-Score, dodatkowo podkreślonych kolorem pomarańczowym lub czerwonym, traktowane są jako żywność gorszej kategorii.
  9. Deprecjonuje produkty o prostym składzie ściśle regulowane przez przepisy – produkty, których składu nie wolno modyfikować ze względów formalnych czy technologicznych, takie jak np. soki, miód, oliwa czy sery otrzymują oznaczenie C, D i E, wzmocnione ostrzegawczymi kolorami od żółtego do czerwonego.
Opublikowano w