Fakty na temat Systemu znakowania Nutri-score

Europa to region kulinarnej różnorodności. Większość konsumentów kojarzy charakterystyczne dla jej poszczególnych regionów produkty – oliwki z Grecji, włoskie wędliny, oliwę z oliwek charakterystyczną dla rejonu morza śródziemnego, francuskie sery, różnorodność gastronomiczną Hiszpanii i Portugalii, Currywurst uwielbiane przez naszych zachodnich sąsiadów, łosoś z północy. Czy nasze, polskie tradycyjne potrawy – oscypki, sok z jabłek, marchwi, pomidora, wędzonki, wędliny i bogactwo nabiału.

Powyższe produkty różni praktycznie wszystko – smak, zapach, konsystencja, sposób podania oraz metody konsumpcji. Natomiast posiadają jeden wspólny mianownik – to potrawy o prostym składzie,  tradycyjnie produkowane z zamiłowaniem od wielu lat, przez kolejne pokolenia rolników oraz producentów, które mogą się pochwalić doskonałym składem oraz dbałością o każdy etap powstawania. Można o nich powiedzieć wiele, ale trudno nie docenić starań mających na celu dochowania tradycji, ciągłego rozwoju oraz dążenia do jak największej dbałości o potrzeby konsumenta.

Europa zmaga się z różnymi chorobami cywilizacyjnymi, w tym z epidemią otyłości, szczególnie wśród osób młodych, które coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, i coraz częściej konsumują niezdrowe przekąski. Co jest całkowicie sprzeczne z wytycznymi dietetyków, a szczególnie krajowych instytucji dbających o zdrowie publiczne. Zgodnie z ich rekomendacjami u podstawy prawidłowej diety znajdują się produkty będące wytworem prac rolników i sadowników, które charakteryzują się wysoką gęstością odżywczą, takie jak warzywa, owoce i powstające z nich przetwory, takie jak soki, produkty zbożowe czy produkty mleczne.

W poszczególnych krajach Europy podejmowane są różne działania mające na celu walkę z problemami nadwagi wśród swoich obywateli. Jednym z takich pomysłów jest stworzenie oznakowania na produktach sugerujące, które z nich powinno się spożywać częściej, a których unikać. Przykładami takich oznaczeń są np. traffic lights stosowane przez Wielką Brytanię, system dziurki od klucza popularny w krajach skandynawskich, system naładowania baterii popularny we Włoszech, czy ostatnio zyskujący na popularności, stworzony przez instytut z Francji – system Nutri-Score.

Równocześnie administracja Unii Europejskiej prowadzi prace mające na celu wprowadzenie wspólnego systemu oznaczania produktów wartością odżywczą na froncie opakowania. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wdrożenie systemu Nutri-Score, który jest obecny w kilku krajach UE. Należy zwrócić uwagę, że próby jego oficjalnego wprowadzenia, wiążą się bardzo często ze sprzeciwem producentów rolnych i przetwórców, ponieważ jego założenia w deprecjonują produkty naturalne, ekologiczne, regionalne, tradycyjne, jednoskładnikowe o krótkiej liście składników na etykiecie oraz takie, których skład nie może ulec zmianie ze względu na obowiązujące przepisy.

System Nutri-score Stoi to w sprzeczności z opiniami wielu żywieniowców i dotychczasową polityką UE w zakresie powrotu konsumentów do zdrowej diety w oparciu o tradycyjne, podstawowe produkty, powstające z lokalnych upraw czy hodowli. Dodatkowo tradycyjne produkty, oparte w 100% na naturalnych surowcach są gwarancją wysokiej jakości i różnorodności unijnej produkcji, celem utrzymania dziedzictwa kulturowego i kulinarnego krajów UE, a to mogłoby zostać nieodwracalnie zaprzepaszczone w przypadku wprowadzenia systemu Nutri-Score.

Opublikowano w