Czy zupka chińska dorówna humusowi bio?

W toku toczącej się dyskusji nad faktyczną wartością systemu Nutri-Score, pojawiają się coraz to nowe ciekawe porównania. Tym razem na łamach Portalu Spożywczego, opublikowano ocenę praktycznego działania systemu Nutri-Score autorstwa Katarzyny Rady, właścicielki i pomysłodawczyni serwisu czytajsklad.com

Ocena metodologii i jak się ona przełoży na oznaczeniach produktów na półkach na spółkach sklepowych, od dłuższego czasu budzi wątpliwości przedstawicieli branży rolno-spożywczej. Wśród głównych zarzutów znajduje się m.in. to że Nutri-Score stygmatyzuje produkty naturalne, lokalne, tradycyjne, regionalne czy ekologiczne.

W powyższym artykule Katarzyna Reda wskazuje, że oznakowanie żywności Nutri-Score, w założeniach miało na celu powstrzymanie zachorowań na choroby cywilizacyjne, takie jak: otyłość, cukrzyce, choroby krążenia i nowotwory, przez wpływanie na decyzje zakupowe. Twórcy systemu dążą do ograniczenia konsumpcji soli, cukrów, nasyconych kwasów tłuszczowych. Pozytywnie na przyznaną ocenę ma wpływać zawartość owoców, warzyw, orzechów, zawartość wiatamin, błonnika i białka. Jednakże, specjaliści ds. żywienia wskazują, że jest to bardzo wybiórczy katalog składników i nie pokazuje on całej wartości produktów. Czego przykładem jest poniższe porównanie.

Katarzyna Rada dokonała porównania, przy pomocy kalkulatora Nutri-Score produktów dostępnych w sklepach:

  • Bio humusu paprykowego
  • Szynki z indyka
  • Polędwicy z kurczaka
  • Zupy błyskawicznej o smaku kurczaka

Wszystkie powyższe produkty otrzymały identyczną ocenę – C na żółtym ostrzegawczym tle. Zgodnie z założeniami systemu należałoby je spożywać w umiarkowanych ilościach. Jednakże analizując głębiej i  bardziej szczegółowo widać, że identyczna ocena jest nieuzasadniona. Skład bio humusu paprykowego (Ciecierzyca gotowana 52% (ciecierzyca, woda), marynowana czerwona papryka 15% (papryka czerwona, ocet spirytusowy), pasta SEZAMOWA Tahini 12%, olej rzepakowy, woda, cukier trzcinowy, sól, czosnek suszony, kmin rzymski, płatki chili) w większości pochodzi z rolnictwa ekologicznego, dodatkowo produkt nie zawiera konserwantów, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku. Jest to w całości  produkt roślinny.

Trudno natomiast zrozumieć dlaczego przykładowa zupa błyskawiczna (mąka PSZENNA, tłuszcz palmowy, tapioka, sól, skrobia modyfikowana, cukier, stabilizatory: trifosforany, guma guar; substancje spulchniające: węglany potasu, węglany sodu; kurkuma, dodatki smakowe (6%): sól, rafinowany olej palmowy, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, guanylan disodowy, inozynian disodowy; cukier, pieprz, suszony por (1%), maltodekstryna, aromat, barwniki: karmel, karoteny; czosnek (0,6%), hydrolizat BIAŁKA SOJOWEGO, substancja przeciwzbrylająca: E 551; przeciwutleniacz: E 300) o smaku kurczaka z trzema wzmacniaczami smaku, substancjami stabilizującymi, przeciwzbrylającymi, dużą ilością soli i tłuszczu palmowego także dostało taką samą notę C.

Podobny problem pojawia się, gdy spojrzymy na skład polędwicy z kurczaka (Skład: Mięso z piersi kurczaka (105 g mięsa użyto do przygotowania 100 g produktu), skrobia ziemniaczana, sól, ekstrakty: warzyw (zawiera seler), owoców i przypraw, przyprawy, aromat) oraz szynki z indyka (Skład: Mięso z indyka 91%, sól, skrobia modyfikowana, stabilizator E451, syrop glukozowy, glukoza, kolagenowe białko drobiowe, substancja zagęszczająca E407, błonnik bambusowy, przeciwutleniacz E301, ekstrakty przypraw, aromaty, substancja konserwująca E250). Oba produkty mają dużo krótszą listę składników od zupki chińskiej, a mimo to otrzymują ocenę C, podobnie jak zupka chińska o smaku kurczaka.

Katarzyna Rada potwierdza również wątpliwości  ekspertów odnośnie zastosowanych kolorów. Ich sugestywność – zielony w powszechnym odbiorze to ocena pozytywna, a pomarańczowy i czerwony to przynajmniej ostrzeżenie lub negacja. Zatem nawet na tym poziomie system Nutri-Score dosyć wyraźnie wpływa na odbiór poszczególnych produktów.

W ocenie ekspertki, system Nutri-Score za mało precyzyjnie wskazuje zalecane ilości do spożycia. Określenia, typu spożywać w większej ilości lub częściej czy spożywać w sposób umiarkowany lub ograniczać, są subiektywne i nie dają punktu odniesienia, który gwarantuje na przykład piramida żywienia czy prezentacja ilości porcji poszczególnych typów żywności w postaci talerza. System Nutri-Score nie będzie w ten sposób stanowił przejrzystej wskazówki jak powinna wyglądać optymalna dieta, jest zbyt ogólny.

Opublikowano w