Francja może zrezygnować ze wspierania Nutri-Score

Według włoskiego ministra rolnictwa francuski rząd rozważa możliwość niewspierania francuskiego systemu, oznaczania na etykiecie wartości odżywczej produktów przy pomocy kolorów – Nutri-Score jako nowego ogólnounijnego programu etykietowania żywności.

Premier Włoch Mario Draghi i prezydent Francji Emmanuel Macron omówili temat Nutri-score na marginesie ceremonii podpisania traktatu Kwirynalskiego, który ma wzmocnić współpracę Paryża i Rzymu w kluczowych politykach UE.

Wybór tego, który rodzaj znakowania wartości odżywczej na etykiecie powinien być obowiązkowy na poziomie UE, wbił klin między Włochy i Francję, z toczącą się bitwą między systemem Nutri-score, opracowanym i wspieranym przez Francję, a włoską kontrpropozycją zwaną baterią Nutrinform.

Omówimy to bardziej szczegółowo w nadchodzących dniach, ale wydaje się całkiem jasne, że nawet Francja wycofuje się z tego niezdrowego pomysłu nadawania żywności koloru i oznaczania jej jako dobrego lub złego bez żadnej prawdziwej metody naukowej” – powiedział włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli. Otoczenie ministra potwierdziło, że w rozmowie telefonicznej z Patuanellim Draghi zasugerował, że francuski rząd może zdecydować się nie wspierać Nutri-score. „Myślę, że to naprawdę ważne, być może dzisiaj nadal nie doceniamy w pełni znaczenia uniknięcia ryzyka, że system Nutri-Score stanie się systemem etykietowania” – powiedział Patuanelli.

Strona francuska nie skomentowała tych informacji. Natomiast francuski minister rolnictwa Julien Denormandie otworzył się niedawno na przegląd metodologii Nutri-Score, ponieważ opiera się ona na ilościowych wskaźnikach skutkujących klasyfikacjami, które niekoniecznie są zgodne z nawykami żywieniowymi. „Państwo francuskie nie wprowadzi obowiązkowego systemu Nutri-Score, dopóki UE tego nie zrobi” – powiedział podczas przesłuchania przed komisją spraw gospodarczych parlamentu francuskiego.

W kontekście flagowej polityki żywnościowej UE, strategii „od pola do stołu” (F2F), oczekuje się, że Komisja Europejska przedstawi wniosek dotyczący  przyjęcia zharmonizowanego systemu znakowania żywności w całej wspólnocie, który uwzględni również aspekty żywieniowe. Obecnie systemem etykietowania, który najprawdopodobniej może uzyskać poparcie Komisji, jest Nutri-Score, który przekształca wartość odżywczą produktów w kod składający się z pięciu liter, od A do E, każda w innym kolorze, od zielonego do czerwonego. Jednak Włochy przewodzą inicjatywie sprzeciwu wobec Nutri-Score, twierdząc, że system deprecjonuje niektóre z podstawowych produktów diety śródziemnomorskiej. „Zmagamy się z ogromnym zagrożeniem dla całej naszej produkcji rolno-spożywczej”, powiedział Patuanelli.

Włosi twierdzą, że wskaźnik Nutri-Score nie jest obiektywny w stosunku do diety śródziemnomorskiej, ponieważ przypisuje niski wynik żywności o wysokiej zawartości energii, tłuszczach nasyconych, dużej ilości cukru lub soli.

Głównym zarzutem strony włoskiej jest to, że oliwa z pierwszego tłoczenia, niezbędny produkt w diecie śródziemnomorskiej, jest klasyfikowana literą D i kolorem pomarańczowym. Z tego powodu rząd włoski zaproponował Komisji inny program, zwany NutrInform, oparty na symbolu „zasilania bateryjnego”, który pokazuje konsumentowi wkład żywieniowy w odniesieniu do jego codziennych potrzeb, a także prawidłowy styl żywienia.

Podczas wizyty w Hiszpanii doświadczony włoski eurodeputowany Paolo De Castro, spotkał się z hiszpańskim ministrem rolnictwa Luisem Planasem, aby porozmawiać o tym, jak „rozprawić się z Nutri-Score, wrogiem diety śródziemnomorskiej”. Nutri-Score spotkał się ostatnio z krytyką ze strony hiszpańskich producentów, chociaż system był pierwotnie wspierany przez rząd Madrytu. Dwóch hiszpańskich eurodeputowanych), Gabriel Mato i Juan Ignacio Zoido, napisali do Komisji, aby ostrzec przed potencjalnymi szkodami wyrządzonymi przez Nutri-Score słynnej na całym świecie szynce iberyjskiej. Dwóch eurodeputowanych wzywa do rewizji systemu, aby szynka nie zrównała się z niezdrowym jedzeniem.

Opublikowano w