FoodFakty: Skrót najnowszych informacji o systemie Nutri-Score

Portal FoodFakty na swoich łamach poruszył temat problemów jakie mogą się wiązać z próbami wprowadzenia systemu Nutri-Score jako ujednoliconego rozwiązania dla całej Unii Europejskiej. Szczególnie widoczne są problemy Nutri-Score we Włoszech, Hiszpanii i Francji.

5 postępowań na rynku włoskim

Urząd ds. Konkurencji i Rynku (AGCM) informuje, że w dniu 22 listopada  2021 r. wszczął pięć dochodzeń w sprawie stosowania systemu Nutri-Score przez włoskie firmy GS Spa, Carrefour Italia Spa, Pescanova Italia Srl i Valsoia SpA, francuskie: Regime Dukan Sas i Diet Lab Sas, angielskie: Weetabix Ltd. oraz niemiecką firmę zajmującą się produkcją słodyczy. Analizowana jest również francuska aplikacja Yuka, która ocenia produkty spożywcze na podstawie systemu Nutri-Score, przedstawiając produkty alternatywne do analizowanych. Szczególnie w przypadku wykazania niskiej oceny pierwotnie analizowanego produktu.

Włoski Urząd Antymonopolowy wskazuje, że w systemie Nutri-Score – produkty spożywcze są podzielone na pięć kategorii, w oparciu o punktację obliczoną za pomocą złożonego algorytmu, który od całkowitej wartości obejmuje elementy „niekorzystne” (energia, nasycone kwasy tłuszczowe, cukry proste, sód) oraz „korzystne” (procent owoców, warzyw, roślin strączkowych i oleistych, błonnika, białka). Pokarmy z bardzo niskimi wynikami, a więc z przewagą elementów korzystnych, są przypisywane do kategorii A (zielona), a te z najwyższymi wynikami przypisywane są do kategorii E (czerwona).

Władze obawiają się, że zarówno w przypadku systemu Nutri-Score jak i aplikacji Yuka, w arbitralny sposób przedstawiana jest ocena danego produktu żywnościowego. Ocena ta jest oderwana od potrzeb poszczególnych osób, nie uwzględnia diety i stylu życia oraz dotychczasowej diety.

Może to prowadzić do tego, że konsumenci będą nakłaniani do przypisywania konkretnym produktom pozytywnych lub negatywnych ocen, które są niezgodne z prawdą lub indywidualnymi potrzebami żywieniowymi.

Izba wyższa hiszpańskiego parlamentu domaga się zaprzestania wdrażania Nutri-Score

Senacka Komisja Zdrowia i Konsumpcji zatwierdziła pod koniec października przytłaczającą liczbą głosów, wniosek wzywający rząd do zaprzestania wdrażania systemu Nutri-Score jako procedury oznaczania wartości odżywczej do czasu pojawienia się europejskiego „zharmonizowanego” systemu mającego na celu uniknięcie niepewności dla firm w sektorze spożywczym i dezorientacji wśród konsumentów.

Hiszpańscy politycy wezwali rząd do promowania przed Komisją Europejską przyjęcia zharmonizowanego systemu, który promuje żywność, która składa się na dietę śródziemnomorską, zabezpiecza chronione nazwy pochodzenia i chronione oznaczenia geograficzne, a zatem nie przyjmuje ani nie reguluje żadnego obowiązkowego systemu etykietowania na poziomie krajowym, dopóki wspomniany system nie zostanie wdrożony.

Inicjatywę tą poparło tysiące średnich i małych producentów żywności, którzy z niepewnością spoglądają w przyszłość, a także konsumentów, których zdaniem, podobnie jak pierwsza grupa są również bardzo zaniepokojeni ryzykiem negatywnego oddziaływania na dziedzictwo kulinarne Hiszpanii.

Zdaniem przeciwników systemu Nutri-Score – nie podlega dyskusji, że żywność powinna zawierać oznaczenie wartości odżywczej, jednak tym co budzi wątpliwości i obawy czy system Nutri-Score jest najbardziej odpowiedni dla naszego hiszpańskiego stylu życia i nawyków żywieniowych i czy nie nadszedł czas, aby go uregulować.

Wiele produktów spożywczych wchodzących w skład diety śródziemnomorskiej jest niedostatecznie ocenianych przez algorytm Nutri-Score. Wśród nich ser, szynka lub oliwa z oliwek. Jednocześnie produkty takie jak chipsy lub hamburgery z sieci fast food czy też słodzone napoje ocenianie przez system jako „zdrowe”. Rodzi to ryzyko błędnych decyzji zakupowych konsumentów.

Refleksja władz we Francji

Francuski minister rolnictwa Julien Denormandie wezwał do przeglądu metodologii systemu etykietowania Nutri-Score, podkreślając, że jeśli zostanie on przyjęty na szczeblu europejskim, to nie powinien być krzywdzący dla produktów francuskich w tym serów PDO. Obecnie opcjonalny system znakowania Nutri-Score, ustanowiony z inicjatywy rządu francuskiego w 2016 r.  szczególnie wpływa na produkty górskie. Metodologia Nutri-Score, bazująca na ilościach składników, skutkuje klasyfikacjami, które niekoniecznie są zgodne z nawykami żywieniowymi, w tym przypadku sery ocenione są szczególnie słabo. Zgodnie z opinią ministra, konieczna jest weryfikacja metodologii systemu Nutri-Score, ale także jest on bardzo ważny i należy go bronić bo wynika z potrzeb konsumentów do posiadania takich informacji.

Źródło: https://foodfakty.pl/czy-to-poczatek-powaznych-problemow-systemu-znakowania-nutri-score-w-ue-sytuacja-we-wloszech-hiszpanii-i-francji

Opublikowano w