System Nutri-Score został przyjęty w Belgii jako dobrowolne znakowania na froncie opakowania produktów spożywczych w kwietniu 2019 roku.
W lipcu 2024 Belgijski Instytut Zdrowia Sciensano opublikował raport z narodowego badania przeprowadzonego w latach 2022-23 dotyczący nawyków żywieniowych Belgów. Dorosłych uczestników ankiety oraz rodziców dzieci w wieku 3-9 zapytano m.in. również o to, jak znakowanie Nutri-Score wpływa na ich decyzje zakupowe.
Z wyników badania możemy się dowiedzieć m.in., że:
- Etykiety produktów spożywczych miały niewielki lub żaden wpływ na praktyki żywieniowe (57%), a znakowanie Nutri-Score miało niewielki lub żaden wpływ na decyzje zakupowe (57%) Belgów.
- Osoby o niskim wykształceniu rzadziej dokonują zakupów pod wpływem etykiet produktów spożywczych (43%) i rzadziej korzystają z oznaczenia Nutri-Score podczas zakupów spożywczych (47%).
Co pokazuje, że znakowanie w dużej mierze nie spełnia swojego zadania użyteczności dla konsumentów. System Nutri-Score w założeniach miał być łatwy w zastosowaniu i intuicyjny, w szczególności dla osób, które nie wiedzą jak odczytywać i interpretować tabele wartości odżywczej produktów. Powyższe badanie wskazuje jednak, że najczęściej ze znakowania Nutri-Score korzystają osoby z wyższym wykształceniem. Wyniki badania wskazują, że system Nutri-Score nie jest użyteczny dla wszystkich grup pod względem wykształcenia. Potencjalnie większą wartość miałaby tutaj edukacja żywieniowa.